Ako vybrať správny matrac

Ako vybrať správny matrac?

Na trhu dnes nájdete množstvo druhov matracov, vyrábaných z rôznych materiálov a s rôznym stupňom tuhosti. Neexistuje žiadny typ matraca, ktorý by bol lepší ako iný, preto výber treba robiť na základe určitých parametrov, ako je telesná hmotnosť, výška, preferovaná poloha spánku, teplota okolia, prípadné problémy s pohybovým aparátom, návyky a celkový komfort.


Existujú štandardné veľkosti matracov?
Aké sú rozmery modelov ponúkaných na trhu?
Ako sa orientovať vo výbere?

 

Pri výbere ideálneho matraca je pre optimálny odpočinok dôležitý faktor veľkosť: rozmery výrobku sa v skutočnosti líšia podľa počtu ľudí, ktorí ho budú používať, ako aj ich výšky a postavy. Aby sme dosiahli kvalitný spánok, veľkosť je aspekt, ktorý nemožno prehliadnuť, pretože matrac, na ktorý budeme ležať, musí umožňovať natiahnutie nôh a rúk bez toho, aby siahali po okraje: to znamená, že matrac bude mať dĺžku a šírku o 20 -30 cm viac ako stavba tela.

Rozmery matracov, ktoré sú stanovené sériou európskych predpisov, sú štandardné a riadia sa rôznymi pravidlami v závislosti od toho, či sú matrace určené pre deti alebo dospelých. Rozmery sa v rôznych európskych krajinách mierne líšia: ale – hoci sa môžu meniť – aké sú štandardné rozmery matracov na Slovensku?
 

Jednoduchý alebo samostatný matrac

Vhodný len pre jednu osobu, má rozmery, ktoré zodpovedajú šírke 80/90 cm a dĺžke 190/200 cm

Dvojitý alebo manželský matrac

Určený pre dve osoby, má šírku 160/180/200 cm a dĺžku 200 cm.

Jeden a pol matrac

Špeciálne navrhnutý na zabezpečenie väčšieho pohodlia ako jeden matrac, len pre jednu osobu, je o niečo väčší ako jednoduchý a meria 120 cm na šírku a približne 200 cm na dĺžku

Francúzsky matrac

Je o niečo širší ako jeden a pol matraca, a preto je vhodný pre dvoch ľudí. Na šírku meria 140 cm a na dĺžku 200 cm.


Neprehliadnuteľným aspektom pri výbere ideálneho produktu je úvaha, že veľkosť matraca sa musí dokonale prispôsobiť podkladu, aby negatívne neovplyvňoval komfort.

Výška a hrúbka matraca sú ďalšími základnými parametrami, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť: v skutočnosti príliš tenký matrac nebude schopný využiť dostatočnú štruktúru na zaručenie pohodlného spánku, čo bude mať za následok nepohodlie, zdravotné problémy a jednoduchšie spôsobujúce bolesti svalov, krku a chrbtice a kĺbov. Naopak, príliš vysoký matrac môže spôsobiť určité nepohodlie pri používaní. Ako sa však potom zorientovať, aby ste si vybrali optimálnu výšku?

Vo všeobecnosti sú matrace s výškou od 20 do 30 cm tie, ktoré zaručujú najlepšiu oporu, ale rozdiel v podpore vytvárajú aj vlastnosti materiálov, z ktorých sú vyrobené.


 

Druhy matracov


Penové matrace

Penové matrace sú v súčasnosti asi najvyhľadávanejším a najpopulárnejším typom matracov. Existuje celá rada pien s rôznymi vlastnosťami, ktoré sa často v jednom matraci kombinujú tak, aby sa dosiahlo čo najväčšieho pohodlia a rozloženie tlaku tela, ktorá je hlavnou výhodou penových matracov. Vhodné sú prakticky na všetky typy roštov. 

Pružinové matrace

Dnešné pružinové matrace sú vyrábané z oveľa kvalitnejších materiálov vrátane zliatin titánu a kombinujú sa s penami tak, aby vám zaručili pohodlie a zároveň hlavnú výhodu pružinového matraca - vzdušnosť. Pružiny v matracoch môžu byť jednoduché, bonelové alebo taštičkové, pričom najväčšiu kvalitu majú taštičkové. Každá z pružín je totiž umiestnená v samostatnom puzdre, čo predlžuje ich životnosť a zlepšuje rozloženie váhy tela. 
Jedná o jedny z najvzdušnejších matracov, ktoré sa hodia aj do vlhkejšieho prostredia.

Ďalšie špeciálne typy matracov

Okrem vyššie popísaných základných typov sa kombinuje veľká časť matracov práve z týchto materiálov. Nazývajú sa sendvičové matrace. Prečo sendvičové matrace? Pretože sú v nich vrstvy naskladané ako v sendviči a kombinujú výhody jednotlivých typov. Ďalšie sú zónové matracé, ktoré majú rôzny počet zón s rôznou tuhosťou, ktorá je vždy robená tak, aby sa čo najlepšie prispôsobila danej časti tela. Zónovanie matracov samozrejme funguje, ale pokiaľ je matrac vyrobený z kvalitných materiálov, nie je potrebou - matrac sa vám prispôsobí aj bez zón.

 

Ďalšie kritériá na zváženie


Dobrý matrac musí správne niesť váhu tela, musí byť dostatočne pevný, aby nám poskytoval oporu, no nie natoľko, aby bol nepohodlný. Dôležité je, že rešpektuje prirodzené zakrivenie chrbtice. V posledných rokoch sa udomácnilo presvedčenie, že pevný matrac je vždy lepší pre chrbát, ale nie je to pravda: tvrdosť je predovšetkým vecou osobného vkusu a hmotnosti. 

Vaše zvyky a váha sú doležitým faktorom pri výbere. Pre tých, ktorí spia v polohe na chrbte, je najlepšou voľbou pevnejší matrac, ktorý dáva chrbtici správnu oporu. Osoby, ktoré spia na boku, sa môžu namiesto toho rozhodnúť pre menej pevný matrac, ktorý umožňuje ramenu trochu klesnúť, aby sa telo dalo do pohodlnej polohy. Telesná hmotnosť je tiež dôležitá, pretože rôzne váhy potrebujú rôzne podpory. Ťažší ľudia potrebujú napríklad pevnejšie matrace. Tí, ktorí majú štíhlu postavu, naopak potrebujú pružnejší matrac, na ktorý telo dobre priľne.

Čo sa stane, ak manželskú posteľ zdieľajú dvaja ľudia s veľmi rozdielnou hmotnosťou? Namiesto výberu jedného matraca, ktorý predstavuje kompromis medzi ich rôznymi potrebami, sa môžu rozhodnúť pre dva samostatné matrace, ktoré majú rôzny stupeň tuhosti, takže oba budú mať správnu oporu počas odpočinku. 

Je správny čas vymeniť Váš matrac?

Pri výbere ideálneho matraca pre optimálny odpočinok je dôležitých viacero faktorov. 
Ako sa ale orientovať pri výbere? Všetky základné informácie nájdete v sekcii ako vybrať
správny matrac
a na všetko ostatné Vám radi odpovieme osobne.
 
Ako vybrať správny matrac


Najdete nás i na MALL.SK
Vysoká kvalita
Vyrobené v Európe
Rýchle dodanie
Klientský servis
Garancia certifikátov
Záruka 2 roky